A fogpulpa védelme fogtömésnél
Kezelések – fogorvos Budapest
A fogorvosi kezelés egyik legfontosabb célja, hogy megőrizze fogaink egészségét. Ha elszuvasodik a fog, a budapesti klinikán gondoskodni kell a fogpótlásról vagy a fogtömésről a 13. kerületben. Cementalap. Gittszerűre kevert foszfátcementből, esetleg EBA- vagy kar- boxilátcementből készül, ezzel fedjük legalább 0,5 mm vastag rétegben az üreg pulpalis (axiopulpalis) falát. Semmiképpen sem szabad a cementalapnak az üreg zománcfalait fedni.
Ha cementalapot készítünk a fogászaton Budapesten, előbb a cementet kell megkeverni, a kész cementet spatulával visszük az üregbe, s sima, lapos végű tömővel kondenzáljuk a pulpalis falon. Amint megkeményedett, fölé tömjük az amalgámot. Ha az orvos gondosan dolgozik, a cementet eleve csak a pulpalis falra helyezi, s az üreg többi falát szabadon hagyja. Ha mégis cement jutna oda, utólag el kell venni (fúróval).
Régi cement fogtömés
Az EBA-cementből készült alap a pulpát minden cement közül a legkisebb mértékben izgatja, sőt irritált állapotában valamelyest meg is nyugtatja a fogorvos.
Diiblírozást (futtatott alábélelést) tejfelszerűre kevert foszfát-, EBA-, esetleg karboxilát cementtel készítünk. Előbb az amalgámot kell megkeverni, majd a cementet. A tejfelszerű masszából egy — az üreg kiterjedéséhez mért — cseppet helyezünk a pulpalis falra (axiopulpalis falra), s rögtön nagyobb adag amalgámot reá a fogászaton. Az amalgámot a pulpalis fal mentén kondenzálva elérjük, hogy a cement e fal mentén szétfut, és vékony réteget képez az amalgám és a dentin között. Ha túlságosan nagy cseppet vettünk, az üreg szélén esetleg kibuggyan a felesleg. Ezt el kell távolítani, legalábbis az üreg zománcfalairól a fogorvos által.
A dublírozás nem javítja az amalgám tömés tartását az üregben, dublírozott tömés tervezése esetén is szabályosan kell praeparálni, ki kell alakítani a kívánatos tartási és ellenállási formát ugyanúgy, mint minden egyéb üregben.
Az amalgám tömés kidolgozása
A kidolgozást tulajdonképpen akkor kezdjük meg, amint az üreget betömtük: az üreg szélén túlérő amalgámfölösleget a legcélszerűbben amalgámkéssel, esetleg a protektorral levágjuk. E műveletet nem végezhetjük el II. osztályú üreg gingivalis szélén a fogorvos.
A végleges kidolgozásra az amalgám megkeményedése után kerül sor, általában csak a tömés elkészültét követő napon vagy annál később. Ilyenkor végezzük a tömés finírozását, vagyis az üreg szélein túlérő és le nem vágott amalgámfölösleg eltávolítását, valamint a tömés polírozását. Ennek során a tömés szélét az üreg széléhez igyekszünk tömöríteni, s egyben felszínét simává, fényessé tesszük a budapesti fogászaton. A finírozókat és polírozókat, működésük elveit a 166. oldalon írtuk le. Mind finírozáskor, mind polírozáskor a tömés közepétől széle felé kell rotálnunk.
Egyéb fogorvosi munkák
Különleges feladatot jelent a II. osztályú tömés gingivalis szélének finírozása és polírozása Budapest fogászat céllal. A fogközbe egyik műszerünkkel sem férünk be, a túlérő amalgámot e területről semmivel nem tudjuk elvenni. Ezért alapvetően fontos, hoev a matrica, rézgyűrű approximalisan pontosan feküdjék a fog nyakán a fogorvos úgy, hogy az üreg gingivalis fala mentén amalgám ne léphessen túl a tömendő üregen, s ne juthasson a fog megmaradt ép approximalis felszínére. A II. osztályú tömés approximalis felszíne eleve simára készül, ahogy az amalgámot a matrica fémcsíkjához, ill. a rézgyűrűhöz kondenzáljuk, ha az approximalis üregrész resti- bularis és orális fala mentén az esetleg túlérő tömésből még friss állapotban levágtuk a fölösleget (miután a fél-, ill. körkörös matricát a fogról levettük), egyetlen feladatunk e felszín fényesítése lehet, amit finom csiszolóvászon csíkkal végzünk.
Ahol az approximalis felszínhez a vestibulum, ill. a cavum oris proprium felől hozzájutunk, a tömörítést finírozókkal, polírozókkal igyekszünk tökéletesíteni, leginkább láng alakú vagy homorú finírozóval férünk hozzá.
Eltér a kidolgozás menete a leírttól akkor, ha rézgyűrűvel készül a fogtömés a fogászaton. A rézgyűrűt ti. csak az amalgám teljes megkeményedése után távolítjuk el. Ilyenkor már nem tudjuk levágni pl. az approximalis üregrész vestibularis és orális fala mentén esetleg túlérő amalgámot, hanem apró csiszolókövekkel (szerelt kövekkel), finírozókkal, forgó korongokkal kell eltávolítanunk. Viszont mikor a fogról levettük a rézgyűrűt, finom papírkoronggal beférünk a két szomszédos fog közé, s így kényelmesen fényesíthetjük az amalgám tömés egyébként hozzáférhetetlen approximalis felszínét is.
A fogpulpa védelme fogtömésnél. További témák, melyek megismerése hasznos lehet: fogtömés ára, fogorvos Budapesten a 13. kerületben.
- Nincsenek hozzászólások.